Testosteron v přírodě

Testosteron v přírodě

1.Testosteron u lidí Testosteron, známý jako mužský pohlavní hormon, hraje klíčovou roli v lidském těle. Produkovaný v varlatech u mužů a v malém množství i v ovariích u žen, ovlivňuje reprodukci, sexuální vývoj a fyzický vzhled. U mužů podporuje tvorbu spermií a přispívá k rozvoji svalů a kostí. Testosteron je také spojen s energetickou úrovní a celkovým pohlavním zdravím. Rovnováha tohoto hormonu je klíčová pro optimální fyzický a psychický vývoj v průběhu života. 2. Testosteron u zvířat Testosteron hraje klíčovou…

Read More Read More

Chráněné rostliny a živočichové v ČR

Chráněné rostliny a živočichové v ČR

  Jste milovníkem přírody a horských výletů? O víkendech chodíte s přáteli, rodinou, partnerem po horách, lesích, turistických oblastech a nejde si nevšimnout odhozených odpadků, papírků a lahví, plechovek kolem Vás. Nebo dokonce i střepy. Krvácí Vám z toho srdce, jak lidi, český národ se neumí chovat k přírodě. Která nám dává nádherné skvosty rostlin či volně žijících živočichů. V České republice CHKO zveřejnila na stránkách informace o tom, jak můžeme chránit naše lesy a požádala veřejnost o pomoc. Provádí monitorování lesů na…

Read More Read More

Vrcholy Beskyd

Vrcholy Beskyd

  Člověk se neustále za něčím honí, ať už žijete ve velkoměstě, kde je neustále shon, ruch či se snažíte si vybudovat nějakou kariéru. Jak člověk stárne, tak si uvědomuje jiné priority života. My jsme se přestěhovali z hlavního města Prahy do Beskyd a tady až člověk pořádně dýchá, žije. Máte to taky tak? Nevíte kam jít se projít s dětmi, nebo jen tak na výšlap? Celkem v Beskydech jich je 32 a celá polovina z nich se nachází v okolíRadhoště. Naopak v Lysohorské rozloze, které vévodí…

Read More Read More

Dovolená v divočině

Dovolená v divočině

  Přejete si už vše konečně hodit za hlavu a začít zase normálně žít. Pandemie COVID-19 je už pomalu ale opět v odezvě a je dobré začít zase normálně fungovat. Nebo chcete zažít opravdové dobrodružství? My jsme pro Vás vybrali jeden nezapomenutelný a tím je typ na dovolenou v divočině. Jedná se o africkou Keňu, oblast  Watamu, která se nachází dle nejznámějšího národního parku. Krasy tohoto místa okouzlí snad každého. Je to svět mnoho zázraků. Rozkládá se po obou stranách rovníku při…

Read More Read More

Slovenské Tatry

Slovenské Tatry

  Jste milovníkem vysokohorské túry a výšlapů? Nebo zvažujete kam se jet nadýchat čerstvého vzduchu? Zkuste navštívit slovenské nádherné tatry. Leží na pohoří Slovenska a Polska. Nyní jsou nejvyšším pohořím Slovenska (Gerlachovský štít) a Polska (Rysy). Nejvyšší horou Tater je Gerlachovský štít, který měří 2654,4 m m. m. Název Tatry pochází od slova Tritri, což znamenají skály, hory. Pohoří zaujímá rozlohu 785 km2. Tatry jsou jediným pohořím Karpat. Nachází se tam více jak 25 vrcholů s nadmořskou výškou větší než 2500…

Read More Read More

KRNAP

KRNAP

  Krkonošský národní park je chráněné území nacházející se v Krkonoších v severní části České republiky. Většinou leží na severozápadu okresu Trutnov, ale také se nachází do okresu Semily a Jablonec nad Nisou. Národním parkem byl vyhlášen v roce 1963. V roce 1992 byly oba národní parky na české i polské straně zařazeny do sítě UNESCO.  Což je specializovaná agentura OSN zaměřená na podporu světového míru a bezpečnosti prostřednictvím mezinárodní spolupráce ve vzdělávání, vědě a kultuře. Hlavní sídlo má v Paříži.  Zabývá se…

Read More Read More

Zázrak na erekci roste v příkopech

Zázrak na erekci roste v příkopech

Řeč bude o Kotvičníku. Nízká polehává jednoletka s velkým využitím ve farmacii. Pochází původně z Číny a Japonska (příbřežní oblasti). Má rád hlavně písčité podloží. Vyskytuje se přirozeně i na dalších místech Asie (např. Indie). Do Evropy se dostal již před staletími. V ČR se přirozeně vyskytuje jen vzácně na několika místech. Často jej pak najdeme v zahradách nebo místech přilehlých na zástavbu (rumiště, příkopy, okraje polí). Sem se dostane právě díky rozšíření člověkem. Jedná se tedy o introdukovanou rostlinu. Pěstuje…

Read More Read More

Za divočinou do Beskyd

Za divočinou do Beskyd

Za poslední dva roky jsme s manželkou navštívili hodně míst v ČR. Ne jako mastňáci, co přijedou autem na parking, ujdou tři sta metrů k hradu a zpátky, do města na oběd a dom. Jezdíme sice autem, ale hezky na divoko. Přijedeme na parkoviště, vytáhneme z kufru bágly se stanem, spacáky, nějaké to oblečení, a jídlo s vařičem. A vyrazíme. Rádi se touláme, většinou po turistických značkách, ale s příchodem mapy.cz v mobilu chodíme i po nejrůznějších cestách. Hlavně proto,…

Read More Read More

Split, to je antický palác i kravaty

Split, to je antický palác i kravaty

Na jížním cípu Chorvatska, při hlavní přímořské magistrále se nachází město s dlouhou historií. Split, původně založený z malé osady ve 3. stol. našeho letopočtu je dnes dvouset tisícové město s velkým přístavem (patří mezi tři hlavní přístavy Chorvatska). Když se na konci třetího století schylovalo ke konci vlády římského císaře Dioklecína, nechal si zde vystavit svůj palác. V roce 305 abdikoval na císařský post a prožil v rostoucím Splitu konce života. Císař pocházel ze sousední osady Salone a z…

Read More Read More

Chko Litovelské pomoraví plné lužních lesů

Chko Litovelské pomoraví plné lužních lesů

Pokud jste někde ze střední či severní Moravy nebo východních Čech, rozhodně si udělejte aspoň jeden víkend v ChKO Litovelské Pomoraví. Chráněná oblast v nivě řeky Moravy se rozkládá na ploše 96 Km2 a kópiruje trasu řeky v pruhu širokém 3 – 8 km. Turistické chodníky vás provedou kolem břehů neupravované řeky bez vtších zásahů člověka, po slepých morkých i suchých slepých ramenech, několika umělých průmyslových kanálů a mnoha tůní. Vše se nachazí v hustých lužních lesích. Začněte v Litovli Půvabné…

Read More Read More

Divočina z plakátu: fototapety na zeď

Divočina z plakátu: fototapety na zeď

Milovníci cestování a přírody mají v zimě omezené možnosti pozorování přírody. Samozřejmě, sledovat zimní krásy je nádherné. Vydat se můžete do několika našich krásných hor. Nejlepší zimní vyhlédy poskytují Krkonoše, Jeseníky či Beskydy. Ale projít se zasněženou krajinou nížin je záležitost opravdu polárnická. Přesto většina z nás v zimě strádá a těší se na jarní a letní přírodu. To ale v zimě není možné a pohled na rozkvetlé louky či zelený les nám chybí. Nemůžete se čekání dočkat? Mám pro…

Read More Read More

Babiččino údolí není pohádka

Babiččino údolí není pohádka

Byl tam v podstatě každý. Ne každý jej ale prošel úplně celé. Ne každý ví, že to není jen místo z příběhu, ale životní cesty slavné spisovatelky se zde skutečně odehrávaly. Jak nejlépe poznat krásy údolí ? Optimální čas k návštěvě je zkraje jara nebo v pozdním podzimu. Jaro má velkou výhodu, že už se začíná zelenat tráva, kolem zámku rostou bledule a sněženky a když se do vás opře sluníčko, je opravdu teplo (a ne to studené sluneční teplo…

Read More Read More

Dnešní potomci Čingischána 5: experimenty s kolonizací Gobi – závěr

Dnešní potomci Čingischána 5: experimenty s kolonizací Gobi – závěr

Konečně přijíždíme do místa, kteráé nám bude sloužit několik měsíců jako základna. Je jím jediná lokalita s trvalým osídlením v této části gobi. Jmenuje se Echin gol, což v překladu znamená Matka řeka. Kdysi bylo toto místo krásnou oázou s několika vydatnými prameništi, jezírky a potoky, které se spojovaly v krátkou řeku. Oáza sloužila jako útočiště pro stovky, možná tisíce kusů velkých savců – divokých oslů, velbloudů, gazel, ovcí argali a gobijských medvědů. Později však toto místo objevili lidé. Dlouhou…

Read More Read More

Dnešní potomci Čingischána 5: drsné okraje Gobi

Dnešní potomci Čingischána 5: drsné okraje Gobi

Pokračujeme dál na jihozápad , přejíždíme nkolik horských hřbetů. Okolí je čím dál pustší, přibývá skal a kamenů, tráva řídne a žloutne. Jurty jsou čím dál vzácnější, objevují se jen sporadicky na březích řek a v chráněných údolích, kde bývají votodárné prameny. Velbloudi, které jsme severněji vídali jen vzácně,k jsou zde už běžnou součástí stád. Dostáváme se na severní okraj Gobi, do vegetačních zóny pouštních stepí. Kupodivu se i v této oblasti najdou místa s dostatkem vody. Protáhlé, přes 300…

Read More Read More

Dnešní potomci Čingischána 4: rodiště krále

Dnešní potomci Čingischána 4: rodiště krále

Míříme do mestečka Charochorin, jednomu z nejpamátnějších míst v Mongolsku. Charchorin je památný hned z několi důvodů. Je branoudo pohoří Changaj, najdete zde největší klášterní komplex v Mongolsku a poblíž se nachází údajné rodiště nejslavnější postavy mogoslkých dějin – Čingischána. Úrodné, poměrně nízko položené údolí řeky Orchon je ze všech stran chráněné horami. Osídleno bylo už za doby bronzové. Svoje hlavní město Charbalgas zde jako první bybudovali Ujgurové, kteří ovládali v 8-10. stoelní území dnešníh o Mongolska. Opevněné město pastavené…

Read More Read More

Dnešní potomci Čingischána 3.: život pastevce

Dnešní potomci Čingischána 3.: život pastevce

Pastevci žijí zpravidla v rodinných společenstvích. Rodina vlastní několik jurt postavených obvykle v jedné vyrovnané řadě. Velde obvydlí bývá hromada suchého dobytčího trusu na topení a dřevěná hrazda, k níž se přivazují kobyly, od kterých se získává mléko na přípravu kumysu. Kumys je mírně alkoholické zkvašené kobylí nebo velbloudí mléko nakyslé chuti. Odbočujeme ze silnice k blízkým jurtám, od pastevců se tu objevuje velmi málo, ale Mongolové nehnou ani brvou a případné rozpaky a překvapení nedávají na sobě znát. Vítá…

Read More Read More

Dnešní potomci Čingsichána 2.: jak se bydlí v jurtě

Dnešní potomci Čingsichána 2.: jak se bydlí v jurtě

Už od předměstí Ulánbátaru projíždíme typickou mongolskou krajinou. Ať se podíváme napravo nebo nalevo, dpředu nebo dazudu, všude se rozkládá zvněná step, bez jakékoli vegetace, bez stromů a lesů, jen místy přerušovaná údolími s řekmai. Mongolská step rovná se nekonečná pastvina. Biotop, který předurčil způsob života Mongolů. Pastviny, tedy přesněji severské stepi, zabírají téměř dvě třetiny Mongolska. V západní a severní části jsou to horské stepi, které pokrývají oblé hřbety až do do výšky kolem 3500 m n. m., v…

Read More Read More

Dnešní potomci Čingischána 1.: první kroky po stepi

Dnešní potomci Čingischána 1.: první kroky po stepi

Pohybovat se autem po Ulanbátaru je skoro nemožné. Za posledních 15 let se dramaticky změnil. Hlavní město Mongolska se rozrostlo, na předměstí a do jeho okolí se přestěhovaly desítky tisíc pasteveckých rodin, které zatoužily po výhodách velkoměsta. Okraje Ulanbátaru se nekontrolovaně rozšířují o celé čtvrtě složené z jurt a dřevěných chatrčí. Pracovních příležitostí je ve městě ale málo, i kdyby jich bylo víc, nekvalifikované pastevce stejně nikdo nezaměstná. Celkově se však Ulánbátar na první pohled v posledních letech vzmáhá. V…

Read More Read More

Lysá Hora: nejvyšší výstup v ČR

Lysá Hora: nejvyšší výstup v ČR

Pokud jste příznivec horských výstupů tak vás jistě zajímá, který je v Česku ten s nejvyšším převýšením. Samozřejmě berme v potaz reálné výstupy, žádné že půjdete od Labe u Mělníka na Sněžku. Ale klasický výstup, kde ráno přijedete vlakem či autem pod horu a vlastními silami ji vystoupáte. Kupodivu to není ani v Krkonoších, na Šumavě či v Jeseníkách. Nejvyšší výšlap naleznete na krásném beskydském vrcholu Lysá Hora. Výstup ze Špindlu na Sněžku je přibližně 800 m. Ale výstup na…

Read More Read More

Eibentál: východní brána Banátu

Eibentál: východní brána Banátu

V průběhu roku 2015 proběhla v českých televizích řada dokumentů o českých vesnicích v rumunském Banátu. Série dokumentů o jeho obyvatelích je k vidění také v internetové televizi Stream. Čeští návštěvníci často opomíjejí východní část Banátu, kde vysoko nad Dunají v hlubokém Tisové Údolí leží rozhlehlá česká vesnice Eibentál. Přiznávám, že při první návštěvě Banátu jsme také tuto vesnici vynechali. Do vesnice po nové úzké asfaltové silnic asi 8 km od veletoku Dunaje. Samotná ves je vystavena v hlubokém krásném…

Read More Read More